Genealogia i Źródła Twórczości Ireneusz Iredyński genialny prozaik, poeta, dramaturg, scenarzysta filmowy…
W 40. rocznicę śmierci, wpis specjalny.
—
,,Czy buntownik bez powodu?”
—
IRENEUSZ IREDYŃSKI GENEALOGIA I RODZINNE DOMY PRZODKÓW
W linii ojca – informacje bazowe do ciągłej weryfikacji (linia matki obecnie w kwerendzie zawieszona – brak na dziś potwierdzenia metrykalnych danych)
Ireneusz Andrzej Iredyński, urodził się dnia 4 czerwca 1939 r. w miejscowości Stanisławów (obecnie Iwano-Frankiwsk, Ukraina) – zmarł dnia 9 grudnia 1985 w Warszawie. Chrzest 9-10 letniego Ireneusza Iredyńskiego (w obrządku katolickim) dokonał Karol Wojtyła, późniejszy metropolita krakowski i papież Jan Paweł II w kościele w miejscowości Niegowić w Małopolsce – jako jednego z czterdziestu ośmiu dzieci, którym udzielał tego sakramentu, kiedy, po powrocie z teologicznych studiów w Rzymie i uzyskaniu doktoratu, był w tej małej parafii od 28 lipca 1948 r. do 17 sierpnia 1949 r. wikariuszem (dokładne daty i wiek Ireneusza Iredyńskiego muszą być potwierdzone przez odpowiedni wpis w księdze chrztów parafii – na chwilę obecną dostępu do tego wpisu nie ma).
Ojciec: Antoni Iredyński – urodził się 10.05.1896 r. w tym samym Stanisławowie jako syn nieślubny (czasami takie dzieci traktujemy w genealogii jako członków danej rodziny niezależnie od formalnych zapisów w księgach parafialnych – tu przyczyny braku wpisu ojca mogą być różne, np. nieobecność ojca, fakt, iż w carskiej Rosji zgodnie z prawem zapisywano dziecko jako nieślubne także wówczas gdy urodziło się w okresie odbywania przez ojca służby wojskowej, czy jego udziału w wojnie, itp.) matki Marii Iredyńskiej (w zapisie – córki Jakuba i Katarzyny N.), rodem z Nadwórnej, zamieszkałej przy rodzicach przy ul. Kaźmierzowskiej 101. Chrzest (w obrządku łacińskim) był 24 V 1896 r. – link do wpisu urodzenia w księdze parafialnej: https://www.familysearch.org/ark:/61903 … at=1316609
Natomiast pod aktem jest wartościowa adnotacja, że „Józef Koziński i ojciec chrzestny [tj. Józef Jungbauer] zaświadczają, że ojcem naturalnym (ojciec biologiczny) jest Andrzej Krzesiński”.
W genealogicznej bazie Geneteka PTG Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w tym Stanisławowie występują członkowie rodzin o nazwisku Krzesiński, choć danych Andrzeja Krzesińskiego tu nie ma, być może z powodu braku metrykalnych zapisów niektórych lat, tu np. urodzeń (stąd na dziś genealogiczna linia zakładanego dziadka Ireneusza Iredyńskiego – Andrzeja Krzesińskiego jest w dalszym badaniu): https://geneteka.genealodzy.pl/index.phpop=gt&lang=pol&bdm=B&w=21uk&rid=4375&search_lastname=Krzesi%C5%84ski&search_name=&search_lastname2=&search_name2=&from_date=&to_date=&rpp1=&ordertable=
A więc dziadek Ireneusza Iredyńskiego w linii ojca: Andrzej Krzesiński
Do zanotowania: nazwisko Krzesiński jest notowane w polskich pracach etymologicznych jako tradycyjne i bardzo stare – w archiwach od 1391 r. – pochodzi od zakładanych przodków z miejscowości Krzesin (mazowieckie, gmina Kutno) lub Krzesiny (poznańskie, gmina Poznań, obecnie część miasta Poznania) – w przypadku potwierdzenia będą przeprowadzone badania lokalizacji rodzinnych domów. Nazwisko Krzesiński jest wymieniane na listach polskiej szlachty – p. ,,Herbarz polski” Niesieckiego (Kacper Niesiecki 1682-1744). ,,Rodzina” Uruskiego (Seweryn Uruski 1817-1890), ,,Herbarz Polski” Bonieckiego (Adam Boniecki 1842-1909), i in., oraz ,,Teki Dworzaczka” (Włodzimierz Dworzaczek 1905-1988). Herb rodzin o nazwisku Krzesiński – Nieczuja.
– dalsze badania trwają.
W omawianym wpisie urodzenia Antoniego Iredyńskiego jest również dopisek, że metrykę chrztu wydano 22/12 1938 r. (być może była potrzebna jako dokument przedślubny) – tu, obok albumu wpisu, umieszczony jest ten skan: https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f45088335b3acfa7
(czyli jest wiadomo, skąd wzięło się w rodzinie alternatywne nazwisko Krzesiński (u Stanisławy z Iredenków Schweisserowej) oraz imię ojca Andrzej (u Antoniego Iredyńskiego).
Ojciec Antoni Iredyński, krótka nota biograficzna:
Po sowieckiej napaści na Polskę aresztowano go w Stanisławowie 10 XII 1939, a 25 X 1940 skazano na 5 lat łagru. Wydostał się z niego z Armią Andersa, służył w 2 Korpusie Polskim PSZ – Polskie Siły Zbrojne (rzekomo jako oficer) — o czym świadczą akta wojskowe i IPN-owskie.
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wy … e/2421430/
https://inwentarz.ipn.gov.pl/node/3881796
Po wojnie Antoni Iredyński wraca w 1948 r. z Londynu do Polski, do rodziny w Bochni, gdzie młody Ireneusz mieszkał z babką Marią Hartz (Iredyńską) i siostrami ojca, a swoimi ciotkami. Wtedy to przejmuje opiekę nad synem, chcąc go wychować w sposób ,,twardy, żołnierski, czasem niezwykle brutalny”. Można domniemywać, że postępowanie ojca skłoniło w końcu Ireneusza do opuszczenia tego miejsca i rozpoczęcia życia na własną rękę w Krakowie.
W późniejszych latach ojciec Antoni Iredyński – w 1952 roku zawarł (2?) ślub po uzyskaniu potwierdzenia jako wdowiec (dok. IPN). Zamieszka w Wałbrzychu. W procesie sądowym wytoczonym Ireneuszowi Iredyńskiemu otrzymał od niego rentę opiekuńczą, czasami pieniądze zawoził mu do Wałbrzycha przyjaciel Ireneusza Iredyńskiego w Warszawie – pisarz Marek Nowakowski *, o czym M. Nowakowski wspominał w filmach dokumentalnych (vide podany na końcu wpisu). Antoni Iredyński zmarł w tymże Wałbrzychu.
—
Ślub kościelny ojca Antoniego:
Encyklopedia podaje: „W Hryniowcach koło Stanisławowa w rzymskokatolickiej księdze parafialnej znajduje się spisane po łacinie świadectwo ślubu rodziców pisarza, Aleksandry Ziołeckiej, urodzonej w 1904 roku, i Antoniego Iredyńskiego, urodzonego w 1896 roku”.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ireneusz_Iredy%C5%84ski
– ale ponownie trzeba postawić następne znaki zapytania:
Napisane to jest tak, jakby ktoś miał dostęp do ksiąg parafii w Hryniowcach. A tymczasem Hryniowce nie były samodzielną parafią, podlegały pod Tłumacz. Na dodatek ani w AGADzie, ani w Archiwum abpa Baziaka w Krakowie nie ma ksiąg zaślubionych z parafii Tłumacz z tego czasu.
Może więc ktoś miał tylko dostęp do jakiegoś odpisu takiego aktu małżeństwa? Tylko pytanie: czy ten odpis był wiarygodny? Antoni Iredyński konsekwentnie podawał jako żonę Eugenię Geller.
- rzecz w kolejnym badaniu, w tym też dla danych encyklopedycznych.
—
Matka Ireneusza Iredyńskiego: prawdopodobnie Eugenia Geller przebywająca w tym samym Stanisławowie, z żydowskiej diaspory lub z żydowskiego pochodzenia. Osiedliła się ostatecznie w Izraelu. Jej czas wyjazdu w Polski do Izraela nie jest pewny. W pierwszej wersji – w wojnie, w obawie przed opresjami nazistów, wyjechała ze Stanisławowa do Izraela, w drugiej do Izraela wyjechała po wojnie z Bochni, gdzie osiedliła się rodzina z małym Ireneuszem Iredyńskim ; przyczyny wyjazdu na dziś są niejasne, być może trudne, nie do zaakceptowania dla niej relacje rodzinne. W dalszych latach życia syn Ireneusz Iredyński nie był już w stanie w Izraelu ją odwiedzić. Utrata kontaktu z matką mogła być dla niego ogromną traumą, gdzie świat jego zamienił się z miłości w bunt, cierpienie, przemoc.
—
—
DOMY RODZINNE PRZODKÓW IRENEUSZA IREDYŃSKIEGO (m. in. epigenetyka):
## Krzesin lub Krzesiny – w badaniu.
# Stanisławów – historyczne opisanie – SGKP – Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego, Kraków, 1880-1902: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XI/191
# Stanisławów – bazowe informacje w Wikipedii, do dalszych badań: https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwano-Frankiwsk
# Stanisławów – ciekawe notatki związane z rodziną:
- Wzmianka prasowa o Antonim Iredyńskim (ojcu Ireneusza) z 1930 r.
Pożar sklepowy. Onegdaj wybuchł pożar w sklepie z przyborami technicznemi Antoniego Iredyńskiego, przy ul. Sapieżyńskiej 20. Pastwą płomieni padły sprzęty radjowe. Przyczyny pożaru nie ustalono.
„Gazeta Poranna” nr 9151 z 7 III 1930 r., s. 14:
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publica … ion/178885
—
Babka Ireneusza Iredyńskiego: Maria Irodenko (tu ważna uwaga – zmiana nazwiska w świadomym spolszczeniu na Iredyńska). W aktach urodzeń swoich dzieci raz jest nazwana córką Jakuba i Katarzyny, raz Antoniego i Teodozji. Ale chyba dopiero dane z jej aktu ślubu są najwiarygodniejsze. Tutaj została określona jako nieślubna córka Eudoksji Irodenko (uwaga jak wyżej przy urodzeniu syna Antoniego). W aktach urodzeń jej dzieci wzmiankowano, że urodziła się w Nadwórnej. Jednak i w tym przypadku wiarygodniejszy wydaje się akt małżeństwa, gdzie podano, że przyszła na świat w miejscowości Paryszcze (w pow. nadwórniańskim) dnia 6.03.1864 r. w obrządku greko-katolickim.
W 1910 r. Maria bierze w stanisławowskiej cerkwi ślub z rzeźnikiem Filipem Hartzem (synem Jerzego i Doroty z Geibów). Jej mąż jest wtedy wyznania ewangelicko-augsburskiego, ale ochrzczony został jako rzymski katolik. Urodził się w Knihininie 28 IV 1878 r. (czyli był młodszy od swojej żony o 14 lat).
Po wojnie, Maria Hartz razem z wnukiem Ireneuszem Iredyńskim i córkami Stanisławą (po mężu Schweisser), Cecylią Marceliną – Marcellą (po mężu Hendrychowska), i Eugenią (?) wyjeżdża w 1946 r. do Bochni na południu Polski. Tam też umiera i zostaje pochowana prawdopodobnie na lokalnym cmentarzu.
Prababka Ireneusza Iredyńskiego w linii matki ojca Antoniego: Eudoksja Irodenko
- badania nad genealogią Eudoksji Irodenko z możliwymi obocznościami nazwiska jak np. Irydenko, Iredenko, itp. trwają.
…
..
RODZINNE DOMY PRZODKÓW
# Najstarszy odkryty na dziś dom rodzinny przodków po linii babki Marii – miejscowość Paryszcze (pow. nadwórniański), obecnie Ukraina:
Wieś Paryszcze – historyczne opisanie – SGKP Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego, Kraków, 1880-1902: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_VII/876
Wieś Paryszcze – wpis w Ukraińskiej Wikipedii: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%89%D0%B5
- z niej informacje:
Historia – XVIII – XIX wiek:
,,W źródłach historycznych Paryszcze – Parische wspomniana w latach 1785-1788. W 1648 r. polityka polskiej szlachty wywołała niezadowolenie wśród chłopów Parische i okolicznych wiosek, a oni, jako część oddziału Andrija Namysnyka, wzięli udział w walce antyfeudalnej. W rezultacie ludność przeniosła się w górskie rejony regionu. Po 1772 r. przybyły tu władze austriackie.”
Nazwa:
,,W centrum wsi znajdował się warsztat rzemieślniczy. Wieś słynęła z dobrych rzemieślników, którzy robili mocne wozy, a gdy wyginali koła wozów, buchała gęsta para, którą widzieli mieszkańcy sąsiednich wiosek. W tym samym czasie rzemieślnicy krzyczeli: „Więcej pary! Więcej pary!”.
Lokalny tradycyjny strój ludowy – mieszkanka tych okolic:
- fotografia w załączeniu.
—
ŻYCIE IRENEUSZA IREDYŃSKIEGO, jego miejsca pobytu – datowanie:
Rok 1939 – Ireneusz Iredyński urodził się w Stanisławowie (na dziś brak metryki urodzenia i chrztu – obrządek niepewny – do zbadania)
Rok 1946 – 7-letni Ireneusz Iredyński wraz z rodziną (z babką Marią Hartz (z d. Iredyńska – Irodenko), oraz ciotkami, w obawie przez polityką sowietów, w ramach repatriacji, przeniósł się ze Stanisławowa do Bochni k/Krakowa. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej (im. St. Jachowicza) i pierwszej klasy liceum (im. Kazimierza Wielkiego).
Rok 1948/1949 – pierwsze spotkanie z ks. Karolem Wojtyłą, który go ochrzcił w obrządku katolickim w kościele w Niegowici (do potwierdzenia uzyskanym wpisem w księgach metrykalnych parafii Niegowić).
Rok 1953 – 14-letni Ireneusz Iredyński przeniósł się do Krakowa. Spotkania i dyskusje twórcze m. in. z ks. Karolem Wojtyłą – mieszkali niedaleko siebie. Wszedł w literackie środowisko Krakowa. Tam też rozpoczął wielką karierę pisarską. Już w 1955 roku, w wieku 16-tu lat, debiutował pierwszym uznanym przez siebie wierszem Podhale zimą w dodatku kulturalnym do „Dziennika Polskiego” (wcześniej debiutował wierszem Chwalę…). Został przyjęty do Koła Młodych przy krakowskim oddziale Związku Literatów Polskich (ZLP).
Rok 1958 – 19-letni Ireneusz Iredyński ,,z jedną walizką” opuścił Kraków i przeniósł się do Warszawy, zaczął publikować wiersze w dwutygodniku „Współczesność”, skupiającym młodych twórców debiutujących ok. roku 1955, takich jak Ernest Bryll, Stanisław Grochowiak, czy Marek Nowakowski.
Rok 1959 – 20-letni Ireneusz Iredyński został przyjęty do ZLP jako najmłodszy po wojnie twórca (tu pierwsze spotkania m.in. z Jarosławem Iwaszkiewiczem, który w tym samym roku zostaje prezesem ZLP), wszedł w świat wielkiej literatury, ale i brutalnej komuny, która za jego niezależną twórczość i ,,życie jako ten ptak wolny” zemściła się na nim 3-letnim (lata 1966-1969) najcięższym więzieniem w Sztumie (mogło to być ostrzeżeniem dla całego środowiska artystycznego).
Rok 1985 – zaledwie 46-letni Ireneusz Iredyński odchodzi z tego świata, jego prochy spoczęły na cmentarzu Powązki w Warszawie.
Życiowe partnerki Ireneusza Iredyńskiego:
I żona – Maria Iredyńska – Kapelińska (Kraków – ‘Masza’, aktorka Kantora, absolwentka ASP, ur. Brudzewo dn. 10.02.1932 – zm. 10.03.2019 r. w Warszawie)
II żona (ślub 1980 r.)- Teresa Iredyńska – Polkowska primo voto Waldemarowa Świerzy (ur. 1933 r. – zm. 2000 r. w Warszawie), rodzice Wacław Polkowski i Jadwiga Polkowska z d. Kolankowska.
Partnerka – Jadwiga Maria Staniszkis * (w latach gł. 1972-1975) – link do Genealogii Jadwigi Marii Staniszkis na stronie Narodowa.pl – podany niżej (obecnie w opracowaniu).
…
ETYMOLOGIA – ZNACZENIE I POCHODZENIE RODZINNEGO NAZWISKA, CZYLI BEZCENNA WARTOŚĆ I DZIEDZICTWO ETNICZNE
1. Nazwisko Iredyński – spolszczone od Irodenko. Samo nazwisko Irodenko zawiera charakterystyczny dla języka ukraińskiego przyrostek -enko. Tworzono za jego pomocą nazwiska patronimiczne (odojcowskie), deminutywne (zdrabniające) i przezwiskowe, literatura: https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/b … 72/content
Irod (Ірод) to po ukraińsku Herod. Wydaje się mało prawdopodobne, aby ktoś współcześnie nosił takie imię, tak więc w tym przypadku nazwisko Irodenko nie będzie patronimem, ale raczej deminutywem czy przezwiskiem. Oznaczałoby ono zatem Herodka, Herodzika (Herod z greki ‘Herodes’ – imię męskie, oznaczające ‘odważny’, ‘dzielny’, ‘bohater’).
W Galicji i II RP występowało przede wszystkim w dawnym powiecie nadwórniańskim, obecnie najliczniej występuje w rejonie nadwórniańskim:
https://ridni.org/karta/%D1%96%D1%80%D0 … 0%BA%D0%BE
Z tego właśnie obszaru pochodziła rodzona babka i Ireneusza Iredyńskiego, Maria Hartz – Iredyńska z d. Irodenko.
2. Nazwisko Krzesiński – jak podano wcześniej.
3. Nazwisko Kapusto – w wielu biograficznych źródłach jest wymieniane to nazwisko (najczęściej jako przypuszczenie prawdziwego nazwiska Ireneusza Iredyńskiego podawanego przez niego samego) – wydaje się, że była to literacka mistyfikacja autora i intelektualna gra z nieznaną przeszłością przodków – Kapusto było to nazwisko litewsko-ruskich kniaziów/książąt wywodzących się od Giedymina (dziad Jagiełły), i innych kniaziowskich rodów o nieustalonym rodowodzie – tu między innymi występują Kapustowie – ale to może być kolejna gra z wyobraźnią, autora lub naszą (możliwe są też inne skojarzenia).
—
ŹRÓDŁA TWÓRCZOŚCI IRENEUSZA IREDYŃSKIEGO – ,,Nic nie powstaje z niczego” (Lukrecjusz)
(to miejsce również do umieszczania informacji, refleksji otrzymywanych od innych)
Interpretacje, Transgresje (w przygotowaniu)
Źródła:
Głównie młodzieńcze lata w Bochni i Krakowie,
w tym Niegowić 1948/1949 rok, i pierwsze spotkanie z ks. Karolem Wojtyłą – chrzest Ireneusza Iredyńskiego w obrządku katolickim.
Bochnia lata 1946-1953 – materiały do analizy:
https://dziennikpolski24.pl/bochnia-iredynskiego/ar/2908268
https://bochniacy.pl/wp-content/uploads/2013/12/images_WB%204%20(95)%20zima_2012_2013.pdf
…
Kraków 1953-1958:
Notatki pomocnicze, dziś tylko dwa fragmenty:
,,Mrożka mogła rozdrażniać, obok niezależności Iredyńskiego, jego, rzec by można, pokryta szlachetną patyną przeszłość: urodzenie w polskim jeszcze przez chwilę, przepięknym Stanisławowie, tajemnica matki, wygnańczy szlak bliski kresu, który przeszedł ojciec i jego wybawienie z „ziemi nieludzkiej” jako szlak bojowy z Armią Andersa, zanim został urzędnikiem w Bochni, ucieczka Ireneusza ze Stanisławowa już sowieckiego, exodus z kobietami dzielnymi, niekiedy nadopiekuńczymi, a raczej nadczułymi, a najbardziej go mogła rozdrażnić wiadomość, że Ireneusz, po wszystkich tych malowniczych perypetiach, został ochrzczony przez tego samego księdza Karola Wojtyłę, który jest znany z charyzmy i z zupełnie nietypowego duszpasterstwa przy parafii kościoła św. Floriana, słynie w Krakowie pośród seminarzystów z pasjonujących wykładów, w ogóle nie wygląda jak ksiądz, byle jak się ubiera, czyta dużo i szybko, w myślach przebiega strony, żeby po refleksję wrócić do już przeczytanego, uprawia turystykę, przyjaźni się z cyganerią. Ireneusza siedmioletniego – więc Ireneusz to doskonale pamięta – ksiądz Karol Wojtyła ochrzcił w Niegowici, jako jednego z czterdziestu ośmiu, którym udzielił tego sakramentu w czasie kilku miesięcy, kiedy był tam wikariuszem.” – źródło: Marek Sołtysik ,,Miało tu nie być Iredyńskiego” – link: H-27.pdf
,,Doświadczenie przemocy ze strony ojca, trauma dzieciństwa, wpłynęła na późniejsze życie pisarza. „Przecież ja piszę ciągle jedną i tę samą sztukę. Warianty jednego dramatu. Wszystkie moje sztuki są o przemocy, takiej czy innej, ale o przemocy. To wisi w powietrzu” – ocenił Iredyński własne pisanie w rozmowie z Andrzejem ‘Ibisem’ Wróblewskim* („Teatr”, 1971).”- źródło – link: 35 lat temu zmarł Ireneusz Iredyński, pisarz i skandalista | dzieje.pl – Historia Polski
…
—
Wpisy współtworzą – przyjaciele, członkowie forum PTG – Polskiego Towarzystwa Genealogicznego:
Andrzej75 (gł. genealogia Ireneusza Iredyńskiego) ; Sroczyński_Włodzimierz ; Tomasz_Lenczewski ; Rebell_Cieniewska_Grażyna (gł. genealogia Jadwigi Staniszkis) ; ……
Wpis we współpracy prowadzi: Tadeusz ‘Max’ Wysocki, admin niezależnej strony Narodowa.pl – https://narodowa.pl/
Email: narodowa @ narodowa.pl
Warszawa-Włochy, stan wpisu na dzień 29.06.2025 roku.
==
Genealogia:
Źródła umieszczonych tu fotografii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ireneusz_Iredy%C5%84ski ; https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwano-Frankiwsk
Fotografia lokalnego stroju ludowego – rejon Paryszcze: Іроденко – карта і походження прізвища | Рідні
Fotografie kościołów – Paryszcze (ze strony Wikipedii j.w.): Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego UGCC (Ukraiński Kościół Greckokatolicki) i Kościół Prawosławny OCU (Ukraiński Kościół Prawosławny)
Wspomnienie – Andrzej ‘Ibis’ Wróblewski *: https://narodowa.pl/exhibits/andrzej-ibis-wroblewski-przymruzone-oko-opatrznosci/
Film – dokument niezwykle szczery, który łączy splątane losy m.in. Jadwigi Staniszkis, Ireneusza Iredyńskiego i Marka Nowakowskiego: https://www.youtube.com/watch?v=LH-uuM7_p50
Wpis – Genealogia Jadwiga Staniszkis *: https://narodowa.pl/exhibits/genealogia-jadwiga-staniszkis/
Wpis – Genealogia Marek Nowakowski *: https://narodowa.pl/exhibits/historia-rodziny-niezwyklego-pisarza-marka-nowakowskiego-proba-opisania/
Twórczość:
# Obszerne cenne opisanie – Zdzisław Marcinów, ,,Bohater obok świata – O poezji i prozie Ireneusza Iredyńskiego”, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2011: Bohater obok świata : o poezji i prozie Ireneusza Iredyńskiego
# Wielość twórczych form, tylko jeden przykład ,,Okno” – słuchowisko radiowe – opowiadanie – teatr telewizji – sztuka teatralna – tu w scenariusz filmu (1981 r.): https://www.youtube.com/watch?v=iPkChHmOQwU
Przemycił tu myśli ze swojej spalonej księgi ksiąg, opus mundi. W telewizyjnym monodramie, w wersji czarno-białej, w końcowych scenach filmu ,,Okno” tekst wygłasza jego przyjaciółka, stara aktorka z domu artystów pod Warszawą (ten wątek scenariusza – czy pamięć o matce?). Warto by było zacytować ten proroczy tekst Ireneusza Iredyńskiego o potrzebie patrzenia w przeszłość i odkrywania kręgów losu. Równie ważna wydaje się jego ostatnia z nią rozmowa o osobach świętych w życiu, choć niekiedy bezbożników, to czyniących dobro bezinteresownie…
# podkład muzyczny wpisu: ,,Bywają takie dni, że się na jawie śni…” – tekst iście kafkowski (Franz Kafka 1883-1924), z pogranicza jawy, snu i podświadomości, wiersz Ireneusz Iredyński, muzyka Jerzy Derfel, wyk. Alicja Majewska: https://www.youtube.com/watch?v=CxCxJNqUCPk
lub: …